Based in Sydney, Australia, Foundry is a blog by Rebecca Thao. Her posts explore modern architecture through photos and quotes by influential architects, engineers, and artists.

Finałowy pitching I edycji Atelier Scenariuszowego!

W dniu 30 lipca uczestnicy rocznych warsztatów Atelier Scenariuszowe zaprezentowali przed polską branżą filmową rozwijane przez siebie projekty.

11 scenarzystów przedstawiło różnorodne pod względem gatunkowym scenariusze, między innymi horror oparty o ludowe wierzenia, komedię o dojrzewaniu z elementami SF, komedię political fiction czy thriller sensacyjny. Do samej prezentacji przygotowywali się od kwietnia. Anna Sieńska, autorka projektu „Panorama”, tak mówi
o drodze, którą przeszła szykując się do swojej prezentacji: Z natury jestem bardzo nieśmiałą osobą i byłam bardzo zestresowana wizją pitchingu, którego nigdy wcześniej nie robiłam. Na próbach okazało się też, że bardzo trudno jest mówić o własnym filmie ciekawie i to w określonym czasie. Bez długich ćwiczeń, które spowodowały, że poczułam się pewniej, nie zrobiłabym tego.

Po pitchingu odbyły się spotkania indywidualne, podczas których uczestnicy rozmawiali z producentami, dystrybutorami i komisjami filmowymi. Łącznie odbyło się ponad 30 spotkań. To była pierwsza edycja Atelier, więc tym bardziej cieszy nas, że sala była pełna, a doświadczeni przedstawiciele branży chcieli spotkać się 
z uczestnikami, którzy w większości są debiutantami. To pokazuje, że jest zainteresowanie i zapotrzebowanie na nowe projekty i talenty oraz że warto w nie inwestować
– mówi Joanna Szymańska, Dyrektor Programowa warsztatów.

Atelier Scenariuszowe to roczny program rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych scenarzystów, którzy mają w dorobku nie więcej niż jeden film fabularny. W pierwszej edycji programu bierze udział 13 uczestników – 
7 scenarzystek i 6 scenarzystów. Konsultantami są Anna Bielak, Filip Kasperaszek oraz Aleksandra Świerk.

Finałowe wydarzenie– pitching projektów zorganizowany został w ramach partnerstwa z 18. Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty. 

Partnerami Atelier Scenariuszowego są Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, EC1 Łódź – Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Krakowska Komisja Filmowa, Wydawnictwo Myśliński.

Program dofinansowany został przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zaprezentowane projekty to:

1.     Katarzyna Gondek - Pareidolie

2.     Marta Leone - Niewiasta obleczona w słońce

3.     Stefan Łazarski - Podręcznik teleportacji

4.     Marta Michalak - Bezduch

5.     Bartosz Paduch - Finis Poloniae

6.     Katarzyna Prus - Jak mogliśmy przegapić tę niesamowitą historię Andrei Barnes?

7.     Anna Sieńska - Panorama

8.     Zuzanna Solakiewicz – Sybilla

9.     Artur Wyrzykowski – Cisza w moim domu

10.   Karol Wasilewski, Wojciech Stuchlik - Arachne

W ramach warsztatów rozwijano również projekt Doroty Długosz, pt. „Błękit Milori”. Uczestnikiem był też Bartosz Nowacki autor scenariusza, pt. „Dworek”.

Koniec I edycji Atelier Senariuszowego!

Ruszyła ostatnia sesja I edycji Atelier Scenariuszowego!