Based in Sydney, Australia, Foundry is a blog by Rebecca Thao. Her posts explore modern architecture through photos and quotes by influential architects, engineers, and artists.

DRUGA SESJA ATELIER SCENARIUSZOWEGO DOBIEGŁA KOŃCA

ATELIER SCENARIUSZOWE to roczny program rozwoju scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych. Druga sesja tegorocznej edycji Atelier zakończyła się właśnie w Krakowie. Jej gospodarzami były Krakowskie Biuro Festiwalowe, Krakowska Komisja Filmowa i Centrum Kongresowe ICE. 

Zachęcam Was do radykalnych rozwiązań – namawiał uczestników Atelier Scenariuszowego Jakub Żulczyk, podczas ćwiczeń z kreatywnej adaptacji literackiej. Spotkanie z autorem powieści i scenariuszy było dla uczestników okazją do doskonalenia warsztatu scenariopisarskiego i wymiany poglądów na temat tego, czym jest, i czym być może, adaptacja literacka. Kraków jest Miastem Literatury UNESCO i grzechem byłoby nie wykorzystać potencjału takiej marki – mówi Joanna Szymańska, Dyrektor Programowa Atelier – Zależało nam na włączeniu w program warsztatów zajęć, które rozwijają nie tylko projekty, ale też samych uczestników. Spotkanie z Jakubem było niezwykle inspirujące i twórcze – dodaje. 

Prócz prac związanych z adaptacją literacką uczestnicy wzięli także udział w ćwiczeniach aktorskich, zorganizowanych zgodnie z metodą Roberta Castle i prowadzonych przez Małgorzatę Lipmann oraz w warsztatach prawnych, przybliżających tematykę umów autorskich. Mecenas Natalia Gajecka odpowiadała na pytania prawne dotyczące wybranych projektów. Punktem kulminacyjnym krakowskiej sesji była próbna prezentacja projektów – przygotowanie do pitchingu, który odbędzie się podczas trzeciej sesji Atelier Scenariuszowego. Uczestnicy - po raz pierwszy w krótkich, pięciominutowych prezentacjach - opowiadali o swoich historiach pozostałym uczestnikom warsztatów oraz zaproszonym gościom. Ekspertami byli: Barbara Orlicz-Szczypuła (Krakowska Fundacja Filmowa), Anna Zajączkowska (Afilm, producentka) oraz Dariusz Nosal (Krakow Film Commission). To było trudne doświadczenie dla scenarzystów, zwłaszcza, że część z nich prezentowała swoje pomysły w takiej formule po raz pierwszy. Ale dzięki temu ćwiczeniu będą dobrze przygotowani do finałowej sesji we Wrocławiu – wyjaśnia Anna Bielak, jedna z prowadzących Atelier konsultantek. Jak zwykle główną część programu stanowiły intensywne prace literackie prowadzone w grupach. 

W ramach tegorocznego programu Atelier odbędzie się jeszcze jedna sesja wyjazdowa – we Wrocławiu, a prace developmentowe zostaną zwieńczone pitchingiem podczas festiwalu Nowe Horyzonty. W Atelier Scenariuszowym bierze udział 12 uczestników, podzielonych na trzy grupy. Każda z grup prowadzona jest przez jednego z trójki znanych w kraju i doświadczonych na międzynarodowym rynku konsultantów: Annę Bielak, Aleksandrę Świerk i Filipa Kasperaszka. Atelier Scenariuszowe powstaje we współpracy z EC1 Łódź - Miasto Kultury, Narodowym Centrum Kultury Filmowej, Krakow Film Commission, Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Program współfinansowany jest przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej.

Grupy Scenariuszowe 16 – 17 czerwca 2018

Grupy Scenariuszowe 3-4 lutego 2018