Based in Sydney, Australia, Foundry is a blog by Rebecca Thao. Her posts explore modern architecture through photos and quotes by influential architects, engineers, and artists.

RUSZYŁA I SESJA II EDYCJI WARSZTATÓW ATELIER SCENARIUSZOWE

W Łodzi rozpoczęła się I sesja warsztatów Atelier Scenariuszowe 2018/2019. 
W tegorocznej edycji udział bierze 12 scenarzystów, którzy pod okiem konsultantów scenariuszowych do sierpnia rozwijać będą projekty pełnometrażowych filmów fabularnych. 

Druga edycja programu składa się z trzech sesji stacjonarnych oraz dwóch indywidualnych spotkań on-line. Finałem warsztatów jest publiczna prezentacja projektów (pitching) w ramach festiwalu Nowe Horyzonty.

W trakcie pierwszej sesji, odbywającej się w Łodzi między 25 listopada a 2 grudnia, uczestnicy pracują nad swoimi tekstami w trzech czteroosobowych grupach. Każdy odbędzie też konsultacje indywidualne. Warsztaty rozpoczynamy od pracy nad tekstem w grupach. To często pierwszy raz, kiedy twórcy prezentują swoje historie potencjalnym odbiorcom. W ten sposób są w stanie zweryfikować, co w projekcie intryguje, co wzbudza wątpliwości, nad jakimi elementami opowieści warto jeszcze popracować – mówi Anna Bielak. Aleksandra Świerk dodaje z kolei: Poświęcamy czas na szerokie dyskusje o projektach i inspiracjach twórców, żeby zrozumieć, jaki film chcą zrobić. Dzięki temu na kolejnych sesjach i na dalszym etapie prac nad rozwojem tekstu, jesteśmy w stanie im pomóc, nie sugerując przy tym rozwiązań sprzecznych z intencjami scenarzystów.

Celem Atelier jest nie tylko rozwój projektów, ale także wprowadzenie młodych scenarzystów na rynek audiowizualny i zapoznanie ich z mechanizmami jego działania. W programie I sesji znalazły się zajęcia z prawa autorskiego, autoprezentacji, komunikacji, czy też panel poświęcony współpracy scenarzysty i producenta. Z uczestnikami warsztatów spotkają się m.in. Łukasz Dzięcioł, Michał Oleszczyk oraz twórcy filmu „Wilkołak” - Adrian Panek i Agata Szymańska. 

Partnerami Atelier Scenariuszowego 2018/2019 są: EC1 Łódź - Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Krakow Film Commission, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Wydawnictwo Myśliński oraz Fundacja Widok. 

Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Ogłaszamy nabór na styczniową Grupę Scenariuszową!

Znamy uczestników Atelier 2018/2019!