Czym są Grupy?

Spotkania Grup Scenariuszowych organizowane są regularnie od listopada 2015 roku. Przez ten czas mieliśmy okazję omawiać projekty fabuł, animacji, filmów dla dzieci, krótkich i długich metraży. Wiele z nich ruszyło w dalszą drogę – otrzymując dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dostając się na międzynarodowe warsztaty, a nawet wchodząc w etap produkcji.

Podstawowym celem Grup Scenariuszowych jest propagowanie innego podejścia do pracy i rozmowy o tekście. Dzięki krótszym spotkaniom, chcemy umożliwić współpracę z nami również autorom, którzy nie mogą uczestniczyć w rocznym programie developmentowym.


Założenia

Grupy to zazwyczaj dwa pełne dni, najczęściej sobota i niedziela, wytężonej pracy nad maksymalnie czterema tekstami. Każde ze spotkań prowadzone jest przez jednego z konsultantów Atelier. Udział w Grupach nie jest tym samym, czym konsultacje indywidualne. Przygotuj się na burzę mózgów oraz wiele różnorodnych opinii.

Siłą Grup Scenariuszowych jest dynamika i energia jej uczestników. Idea Grup opiera się na jednym podstawowym założeniu – każdy uczestnik czyta wszystkie teksty i bierze udział w dyskusji na ich temat. Prowadzący moderują rozmowę, czuwając nad konstruktywną atmosferą opartą na wzajemnym szacunku oraz odpowiednią proporcją czasu poświęconą na każdy projekt. Zależy nam na budowaniu bezpiecznej, twórczej przestrzeni pracy, z której każdy wyniesie to, czego w danym momencie jego historia potrzebuje najbardziej.


Daty, zgłoszenia

O naborze na każdą kolejną Grupę informujemy na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz za pośrednictwem newslettera. Średnia ilość spotkań to osiem na przestrzeni roku. W celu zapewnienia optymalnych warunków pracy liczba miejsc jest ograniczona do maksymalnie czterech projektów – dwa na każdy dzień. Dobór tekstów ma na celu stworzenie jak najbardziej zróżnicowanej grupy, w której autorzy będą inspirować się wzajemnie, a projekty uzupełniać.
Uczestników bez projektów dobieramy zazwyczaj spośród producentów, początkujących scenarzystów lub osób planujących rozpocząć pracę jako konsultanci scenariuszowi.

Koszt uczestnictwa to 200 zł za projekt.
W przypadku projektów omawianych już wcześniej na Grupach koszt ten wynosi 150 zł.

Koszt uczestnictwa w Grupach bez projektu, w roli wolnego słuchacza, wynosi 100 zł. Każdorazowo jesteśmy w stanie przyjąć tylko jedną taką osobę. 

Zachęcamy do zgłaszania się za pośrednictwem maila: grupy@scenariuszowe.pl

Partnerami programu są Mazowiecki Instytut Kultury oraz Mazovia Warsaw Film Commission.
Program dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Zrzut ekranu 2018-11-30 o 12.07.49.png